Jubileusz 30-lecia

W piątkowe popołudnie 19 listopada 2021 roku odbył się Jubileusz 30-lecia nadania imienia Księdza Władysława Skierkowskiego Bibliotece Myszynieckiej. Rok jubileuszowy upamiętnia również 80. rocznicę męczeńskiej śmierci tego wybitnego kapłana i dlatego rok 2021 w Gminie Myszyniec Uchwałą Rady Miejskiej został ogłoszony Rokiem Księdza Władysława Skierkowskiego.

Ten czas to okazja do upamiętnienia życia i działalności oraz do przypomnienia zasług i dokonań Patrona Biblioteki. My Lud Kurpiowski jesteśmy wdzięczni Księdzu, że oddał Kurpiowskiej Puszczy Zielonej swoje serce i całe kapłańskie życie. Ocalił od zapomnienia pieśni, zwyczaje i obyczaje kurpiowskie, natomiast ludowe motywy kurpiowskiej pieśni i muzyki weszły na salony w utworach Karola Szymanowskiego i innych kompozytorów.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Trójcy Przenajświętszej, która była podziękowaniem Panu Bogu za dar Patrona Biblioteki - księdza Władysława Skierkowskiego. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Przemysław Soliwoda, a Słowo Boże wygłosił ksiądz dziekan Zdzisław Grzegorczyk z Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.
Po Mszy Świętej o godzinie 16:00 na sali widowiskowo-kinowej RCKK odbyła się wieczornica poświęcona Patronowi Biblioteki pod nazwą „Ksiądz Władysław Skierkowski - życie i dzieło”. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Biblioteki Publicznej w Myszyńcu Pani Cecylia Bazydło. Na wstępie głos zabrała Pani Burmistrz Elżbieta Abramczyk. Następnie Pani Małgorzata Parzych wprowadziła w tematykę uroczystości poświęconej Patronowi Biblioteki. Młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Brata Zenona Żebrowskiego w Wykrocie, pod kierunkiem Pani Małgorzaty Parzych i Pani Bożeny Gwiazdy, przedstawiła część artystyczną o życiu i działalności księdza Skierkowskiego. Jubileusz uświetniły swoim pięknym śpiewem Zespół Poziomecki z Publicznej Szkoły Podstawowej z Wykrotu pod kierunkiem Pani Elżbiety Drężek oraz uczniowie Marcelina Pokora i Dominik Lis, a także wybitna śpiewaczka, laureatka wielu nagród Pani Elżbieta Kasznia. Miłym akcentem była muzyka gry melodii kurpiowskich na harmonii pedałowej. Uczestnicy i goście zaproszeni na uroczystość wspólnie pięknie śpiewali pieśni kurpiowskie w trakcie trwania wieczornicy. Na zakończenie uroczystości głos zabrała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce Pani Sabina Malinowska oraz Pan Ryszard Ropiak ówczesny radny Rady Gminy, wspominając czasy, kiedy nadawano imię Bibliotece myszynieckiej.
Słowa podziękowania kierujemy do emerytowanej dyrektor biblioteki Pani Barbary Gieryk oraz Pana Ryszarda Ropiaka za wystąpienie z wnioskiem o nadanie imienia księdza Władysława Skierkowskiego Bibliotece myszynieckiej i poparcie go na sesji Rady Gminy w roku 1991.
Bardzo serdecznie dziękujemy młodzieży, uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej w Wykrocie za wieczornicę upamiętniającą Patrona Biblioteki wraz z częścią artystyczną
Podziękowania kierujemy do nauczycieli PSP w Wykrocie na czele z Panią dyrektor Mirosławą Grzegorczyk za przygotowanie oprawy artystycznej
Wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością bardzo serdecznie dziękujemy

1MSZAS~1
1.1 Msza Święta poświęcona pamięci księdza Wł. Skierkowskiego
3 Msza Święta
Procesja z darami
5 Msza Święta poświęcona pamięci ks. Władysława Skierkowskiego
5AAURO~1
Przemówienie Pani Burmistrz Elżbiety Abramczyk
Uroczyste powitanie wszystkich przez Panią Cecylię Bazydło
6A Uczestnicy uroczystości
6aaa Przemówienie Pani Burmistrz Elżbiety Abramczyk podczas uroczystości.
7 a Pani Małgorzata Parzych nauczyciel z Zespołu Szkół w Wykrocie poprowadziła uroczystość.
8 Marcelina Pokora śpiewa pieśń kurpiowską
9 Dominik Lis uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Wykrocie śpiewa pieśń kurpiowską.
10 Magdalena Tobojka śpiewa pieśń kurpiowską.
12 Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wykrocie zaprezentowali część artystyczną.
13 Wspólny śpiew.
Grupa Śpiewacza Kurpiowszczyzna senior
Koło Przyjaciół Teatru i Biblioteki składa podziękowanie.
Pan Ryszard Ropiak i Pani Barbara Gieryk - ówczesna Dyrektor naszej biblioteki.
Pani Burmistrz Elżbieta Abramczyk.
PANIDY~1
PANIEL~1
Podziękowania złożone na ręce Dyrekcji i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Wykrocie.
Uczestnicy uroczystości.
Zdjecie pamiątkowe.