W HOŁDZIE BRATU ZENONOWI ŻEBROWSKIEMU W 40. ROCZNICĘ ŚMIERCI - NOC POEZJI W MYSZYNIECKIEJ DZWONNICY✍️?
29 czerwca 2022 r. w ramach cyklu „Myszynieckie Noce w Dzwonnicy”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. W. Skierkowskiego w Myszyńcu uczciła pamięć i działalność Brata Zenona Żebrowskiego, organizując Noc Poezji poświęconą jego osobie w 40. rocznicę śmierci.
Spotkanie odbyło się w nastrojowym klimacie przy blasku świec w zabytkowej neogotyckiej dzwonnicy. Noc Poezji poprowadziła pani Cecylia Bazydło – Dyrektor Biblioteki. Na wstępie pani Burmistrz Elżbieta Abramczyk zaprezentowała wiersz, który wprowadził zgromadzonych w poetycki klimat. Następnie Ksiądz Dziekan Zbigniew Jaroszewski przedstawił uczestnikom spotkania krótką refleksję o życiu i działalności Brata Zenona Żebrowskiego wybitnego człowieka i franciszkanina, bohatera kurpiowskiego i japońskiego. Dopełnieniem słów Księdza Dziekana była szczegółowa prezentacja multimedialna o życiu i działalności Brata Zenona Żebrowskiego, ukazująca wiele zdjęć i ciekawostek z jego życia, którą zaprezentowała bibliotekarka pani Irena Giers. Głównym punktem wieczoru była recytacja wierszy własnego autorstwa przez uczestników konkursu poetyckiego „Brat Zenon Żebrowski – Kurpiowski Apostoł Japonii" oraz prezentacja gadek przez laureatów konkursu recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze”.
Uroczystość swoim występem uświetniła pani Elżbieta Kasznia - laureatka wielu nagród, w tym nagrody Oskara Kolberga. Pani Elżbieta zaśpiewała dwie pieśni kurpiowskie: „My Lud Kurpiowski” oraz „Na cmentarzu mieszkać będę”.
Ważnym akcentem wieczoru było zaprezentowanie pieśni kurpiowskich: „Leć głosie po rosie” i „Graj Gracyku” przez Karolinę Gnozę - uczennicę PSP w Myszyńcu oraz pieśni „Cemuś smutny młody Kurpsiu” przez panią Marię Grzegorczyk.
Noc Poezji w Myszynieckiej Dzwonnicy była znakomitą okazją do przybliżenia osoby Brata Zenona Żebrowskiego oraz przypomnienia o tym wyjątkowym człowieku, który kochał bez granic Pana Boga i Matkę Bożą Niepokalaną. To im powierzył całe swoje życie czyniąc wiele dobra i stając się chlubą Polski, Ziemi Kurpiowskiej i Zakonu Franciszkańskiego. Poezja młodych autorów jest ukłonem w stronę Brata Zeno, który dobro dzieci cenił ponad wszystko. Mamy nadzieję, że podczas tego wspólnego czytania poezji każdemu słuchaczowi udało się spotkać autentycznego świadka bezinteresownej miłości, tak bardzo potrzebnej w dzisiejszym świecie.
Wszystkim tym, którzy zaszczycili nas swoją tak liczną obecnością bardzo serdecznie dziękujemy