2. KAUCJE

  1. Kaucje od czytelników pobiera się w następujących przypadkach:
    a)jeśli czytelnik nie jest mieszkańcem gminy,
    b)przy wypożyczeniu szczególnie cennych publikacji wartość kaucji jest ustalana każdorazowo zależnie od wartości dzieła.
  2. Po upływie roku zaprzestania korzystania z Biblioteki nieodebrana kaucja staje się własnością instytucji, przeznaczoną na jej cele statutowe.

3. WYPOŻYCZANIE

  1. Wypożyczyć można jednorazowo 6 woluminów na okres nie dłuższy niż 2 miesięcy.
  2. Biblioteka może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeśli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
  3. Biblioteka może żądać zwrotu książek przed terminem ustalonym w ust. 1, jeżeli stanowią one szczególnie poszukiwane pozycje.
  4. Na prośbę czytelnika Biblioteka może rezerwować książki aktualnie wypożyczone.
  5. Z księgozbioru podręcznego i czasopism korzystać można tylko na miejscu.

4. POSZANOWANIE KSIĄŻEK

  1. Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania książek będących własnością społeczną, powinien też zwracać uwagę na stan książki przed jej wypożyczeniem. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
  2. W przypadku zagubienia, zniszczenia lub uszkodzenia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić ten sam tytuł książki lub za zgodą bibliotekarza inną książkę nie mniejszej wartości, przydatną w bibliotece, bądź której wysokość jest równa wartości rynkowej i antykwarycznej.
  3. W wyjątkowych sytuacjach bibliotekarz może przyjąć za zagubione, zniszczone lub uszkodzone  książki ekwiwalent pieniężny, który pokryje koszty zakupu i oprawy nowej książki.
  4. Stopień zużycia książki nie ma wpływu na zmniejszenie wysokości odszkodowania.

5. PRZETRZYMYWANIE KSIĄŻEK

  1. Czytelnikom, którzy nie zwracają wypożyczonych książek w terminie określonym w regulaminie, ogranicza się liczbę wypożyczonych książek do 2 egzemplarzy.
  2. Jeżeli książka nie zostanie zwrócona w wyznaczonym terminie czytelnik otrzymuje pisemne upomnienie.
  3. Jeżeli czytelnik mimo upomnień wysyłanych przez Bibliotekę odmawia zwrotu książek, instytucja dochodzi swoich roszczeń drogą sądową i egzekucją komorniczą, a czytelnik traci prawo do korzystania ze zbiorów.

6. INNE USŁUGI BIBLIOTECZNE

  1. Biblioteka może świadczyć usługi informacyjne, bibliograficzne i reprograficzne oraz prowadzić wypożyczenia międzybiblioteczne.
  2. Czytelnicy mają zapewniony dostęp do bezpłatnego korzystania z komputera i Internetu w czytelni, na zasadach określonych odrębnym regulaminem.

7. SKARGI I WNIOSKI

  1. Wszelkie życzenia i zażalenia należy kierować osobiście lub na piśmie do Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

8. PRZEPISY KOŃCOWE

  1. Czytelnik niestosujący się do postanowień niniejszego regulaminu może być czasowo, a w szczególnie drastycznych przypadkach na stałe, pozbawiony prawa do korzystania z Biblioteki. Decyzję w tej sprawie podejmuje bibliotekarz obsługujący czytelnika.
  2. Czytelnikowi przysługuje prawo wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.